Co jeść, by utrzymać linię bez konieczności ograniczania węglowodanów? Zdrowa energia z płatków żytnich

  • By melvitpl
  • 31 May, 2017
Osoby o odpowiedniej świadomości żywieniowej oraz posiadające już pewne doświadczenie w łączeniu zdrowiej diety z aktywnością fizyczną wiedzą doskonale, że makroskładnikiem o największym wpływie na naszą sylwetkę są węglowodany. Czy oznacza to, że powinniśmy je za wszelką cenę ograniczać? Jakie produkty węglowodanowe wybrać, by zapewnić sobie właściwą dawkę zdrowej energii?

Zagrożenie ze strony węglowodanów prostych

Choć zwykło się uważać, że największym zagrożeniem dla szczupłej sylwetki są tłuszcze, w rzeczywistości to węglowodany stoją za zdecydowaną większością przypadków nadwagi i otyłości. Węglowodany jemy chętnie i często. Ich smak sprawia nam największą przyjemność, a tempo ich trawienia sprawia, że już po godzinie od spożycia porcji węglowodanów prostych czujemy burczenie w brzuchu. Produkty wysokowęglowodanowe są nie tylko smaczne i (w większości) łatwostrawne, ale i niezwykle powszechne. Klasyczne płatki kukurydziane lub pszenna buła z kremem czekoladowym na śniadanie to prawdziwe bomby węglowodanowe. W ciągu dnia głód zabijamy drożdżówkami, słodyczami lub – w najlepszym przypadku – owocami, zapominając zupełnie, że owoce zawierają w sobie przede wszystkim łatwo i szybko przyswajalne węglowodany proste.

Problem z nadmiarem energii

Największym problemem wynikającym ze spożywania węglowodanów prostych w sposób nieprawidłowy jest to, iż posiłki z nich złożone stanowią rodzaj bomb energetycznych „wybuchających” tuż po spożyciu. O ile organizm nie znajduje się w tzw. oknie metabolicznym, większość tej energii – nie znajdując ujścia – zostaje zmagazynowana każdorazowo po postacią kolejnych warstw tkanki tłuszczowej. Dodatkowo węglowodany proste tuż po spożyciu powoduję nagły wyrzut dużej ilości insuliny, której nadmiar również zostaje odłożony w tkance tłuszczowej. W efekcie, jeśli opieramy swoją dietę na produktach wysokowęglowodanowych, systematycznie zwiększamy ilość posiadanej tkanki tłuszczowej. Czy oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z węglowodanów? Nic podobnego! Wystarczy, że postawimy przede wszystkim na węglowodany złożone.

Węglowodany złożone z płatków zbożowych i nie tyko

Najlepszą formą węglowodanów w naszym codziennym pożywieniu są węglowodany złożone. Znaleźć je można przede wszystkim w płatkach zbożowych (szczególną uwagę należy zwrócić na produkty, które oferuje marka Melvit – polski producent płatków żytnich najwyższej jakości), w ziemniakach (również w ziemniakach słodkich), w produktach pełnoziarnistych oraz w nieoczyszczonym ryżu. Węglowodany złożone nie wywołują wyrzutu dużych ilości insuliny, trawione są przez nas znacznie wolniej, a zawartą w nich energię uwalniają stopniowo i powoli. Węglowodany złożone są najlepszym źródłem węglowodanów dla osób, które pragną utrzymać niski poziom tkanki tłuszczowej, a przede wszystkim zachować dobre zdrowie na długi czas.
By melvitpl November 10, 2017

Owsianka sprawdzi się doskonale o każdej porze roku, jednak największe pole do popisu można mieć w jesienne dni. To właśnie wtedy szczególnie marzy się o ciepłym posiłku, a dodatkowo jesień jest czasem, kiedy w sklepach znaleźć można wiele pysznych owoców sezonowych, takich jak jabłka, gruszki czy pomarańcze.

Show More